Sizi Öne Çıkaracak 3 SEO Yöntemi (Part1)

Sizi Öne Çıkaracak 3 SEO Yöntemi (Part1)

1) Rakiplerinizin Performans Gösteren Sayfalarını Bulun

Rakiplerinizin SEO stratejisi hakkında ne kadar çok şey bilirseniz, kendi sitenizde o kadar iyi performans gösterebilirsiniz.

SERP’lerde rekabet ettiğiniz web siteleri için neyin işe yaradığını anlamak için zaman ayırdığınızda, kendi yaklaşımınızı bilgilendirmek için bu iç görüyü kullanmadan önce analizinizi bir sonraki seviyeye taşıyabilir ve bu yaklaşımın neden işe yaradığını anlayabilirsiniz. Etkili bir başlangıç noktası, rakiplerinizin en iyi performans gösteren sayfalarını bulmaktır, böylece organik trafiklerinin nereden geldiğine ve ne tarafından yönlendirildiğine dair bir resim geliştirebilirsiniz.

Rakiplerinizin en iyi sayfalarını analiz etmek, sizi şu konularda yönlendirebilir:

• İçerik/anahtar kelime boşluğu

• Bir bağlantı boşluğu

• Mevcut içeriğinizi iyileştirme fırsatı

• Anahtar kelime

Bu size sitenin tahmini organik trafiğini ve performansa genel bir bakışı gösterecek, ancak burada daha derine inmek istiyorsunuz. Bu ekrandaki ‘Sayfalar’ sekmesini açın ve trafiğe göre sıralayın; bu alan adında hangi sayfaların organik olarak performans gösterdiğini göreceksiniz. Bu, rakip web sitelerine en fazla trafiği çeken sayfaları bulmanın basit bir yoludur. Bu sayfaların neden performans gösterdiğini ve bu trafiğin bir kısmını çalan bir stratejiyi nasıl oluşturabileceğinizi anlamak için bu bilgiyi bir sonraki seviyeye taşımanız gerekecek.

Bunu bir fırsat analizi veya anahtar kelime araştırmasıyla başlamak yerine, en büyük kazancınızın nerede rakip etkinliğine dayalı olabileceğini bulmak için bir kısayol olarak düşünün. Bu, çabalarınızı belirli bir anahtar kelime düzeyinden ziyade sayfa düzeyinde odaklamanız için potansiyel alanları belirlemenize yardımcı olduğu için işe yarar. Bu alıştırma aynı zamanda, belki de bir rakip olarak düşünmediğiniz, kendinize karşı rekabet eden diğer web sitelerini bulmanıza da yardımcı olabilir.

Aynı araçta Rakipler sekmesine gidin ve rakip alan adlarının bir listesinin yanı sıra yaygın anahtar kelimelerin sayısı ve tahmini trafik hakkında bilgiler göreceksiniz.

Ardından, sektörünüzde en iyi performansı gösteren sayfalara ilişkin ayrıntılı bir iç görü düzeyi oluşturmak için aracı kullanarak bu alanları tek tek analiz edebilirsiniz.

 

2) Anahtar Kelime Boşluk Analizi Kullanarak İçerik Stratejinizi Bilgilendirin

İçerik stratejisi oluşturmaya gelince, genellikle iki ana odak alanınız olur:

• Mevcut içeriği optimize etme

• Yeni içerik oluşturma

Mevcut içeriği optimize etmek genellikle en etkili başlangıç noktası olsa da (sonuçta, zaten dizine eklenmiş içeriği iyileştirmenin kazanımlarını görmek tamamen yeni parçalardan daha kolaydır), çoğu web sitesi mevcut tüm parçalarını optimize ettikleri bir aşamaya gelir.

Bu noktada çabalarınız yeni içerik oluşturmaya yönelmelidir. Ancak içerik oluştururken SEO’ların yaptığı en büyük hatalardan biri bunu körü körüne yapmaktır.

Bir amaca yönelik içerik oluşturmanız ve yarattığınız her bir parçanın neden var olduğunu gerekçelendirebilmeniz gerekir. Bu, yeni içeriğin oluşturulması için bir stratejiyi dikkatlice planlamak için zaman ayırmak anlamına gelir.

İçerik planınızı yönlendirmenin en hızlı yollarından biri, rakiplerinizin sıralamada yer aldığı ancak sizin göremediğiniz anahtar kelimeleri görmenize yardımcı olacak bir anahtar kelime boşluk analizi yapmaktır. Oradan, boşluğu doldurmak için bu anahtar kelimeler ve konular etrafında içerik oluşturabilirsiniz. Özel SEO araçlarıyla bunu daha hızlı ve daha verimli bir şekilde yapabilirsiniz.

3) Otorite Geri Bağlantıları Kazanmak için Dijital Halkla İlişkileri Kullanın

SEO’ların karşılaştığı en büyük zorluklardan biri, büyük ölçekte otorite geri bağlantılarının nasıl kazanılacağıdır.

Geri bağlantılar, Google’ın en üst sıradaki faktörlerinden biri olmaya devam ediyor ve alakalı bağlantıları başarılı bir şekilde kazanmanıza yardımcı olabilecek birçok farklı bağlantı kurma stratejisi olsa da, birçok taktiğin etkili bir şekilde ölçeklendirilmesi zor olduğu gerçeğini koruyor.

Bunu, gazetecilere ve yayıncılara, makalelerinde yer vermek ve bağlantı kurmak isteyecekleri içerik oluşturmak ve tanıtmak olarak düşünün. Aşağıdakiler gibi içerikler:

• Bilgi grafikleri

• Araştırma çalışmaları

• Araçlar ve hesap makineleri

• Uzman görüşleri

Ama gerçekten, her şey bir PR gibi düşünmek ve bir SEO gibi yürütmekle ilgili. Dijital PR, bir basın bülteni ile tanıtım parçalarını tanıtmaktan ziyade, sağlam bir sosyal yardım stratejisi ile bağlanabilir varlıkları tanıtmakla ilgilidir.

Buradaki asıl çekicilik, doğru hikayenin, bir sonraki müşterinizin çevrimiçi takılabileceği yayınlardan önemli sayıda editoryal olarak kazanılmış bağlantı sunabilmesidir.

Dijital PR, aşağıdakiler dahil olmak üzere, yalnızca bağlantıların ötesinde faydalar sağlar:

• Yönlendirme trafiğini yönlendirme

• Sosyal etkileşim oluşturma

• Marka bilinirliğini artırmak

• Çevrimiçi içerik tüketirken müşterilerinizin karşısına çıkmanızı sağlamak

• Satış yaratmak

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart