SEO’da Yapay Zeka’nın Yeri

SEO’da Yapay Zeka’nın Yeri

Yapay zeka (AI), insanların çevrimiçi içerikle nasıl etkileşime girdiğini saptayıp ona göre şekillenebiliyor. Örnek olarak Google’ın algoritmasını verebiliriz. Birkaç yıl önce tanıtılan RankBrain adlı algoritma, Google’ın SERP “Arama Motoru Sonuç Sayfaları” sonuçları için sıralama faktörlerinde önemli bir rol oynadı. RankBrain’in geliştirilmesine yardımcı olan kıdemli bir Google bilim adamı olan Greg Corrado, daha önce aracın benzersiz öğrenme yeteneğinin altını çizdi: “Bilgi erişimindeki kişilerin sahip olduğu keşiflere ve içgörülere dayanıyor, ancak öğrenme yok.” Bu muhtemelen RankBrain’in yalnızca zamanla gelişeceği ve AI’nın izlenmesi gereken en iyi SEO trendi haline geleceği anlamına geliyor.

 

Öyleyse asıl soru şu: SEO’nuzu RankBrain için nasıl optimize edersiniz? Arama motoru devi ayrıntıları paylaşmayacak olsa da uzmanlar, kullanıcı deneyimi sinyallerinin birincil belirleyici olduğuna inanıyor. Bunlar, tıklama oranından sayfada geçirilen süreye kadar olan faktörleri içerebilir. Yararlı, iyi organize edilmiş içerikle okuyucuları cezbetmeniz ve onların ilgisini çekmeniz gerekir.

Sayfa içi SEO denetleyicisi, okunabilirlik, geri bağlantılar ve daha fazlası gibi noktalara dayalı olarak sayfa gücünü değerlendirmenize yardımcı olabilir.

Share this post

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart